92nd Bombardment Wing (Second World War)

Wars Battles Biographies Timeline Weapons Blog
Full Index Subjects Concepts Country Documents Pictures & Maps

History - Aircraft - Time Line - Commanders - Main Bases - Component Units - Assigned To

History

The 92nd Bombardment Wing went through two incarnations during the Second World War, both as heavy bomber wings of the Eighth Air Force.

In its first incarnation it contained two B-17 groups, the 351st and 401st, was commanded by Col Julius K Lacey and based at Polebrook. On 15 December this version of the wing was renumbered as the 94th Bombardment Wing, which inherited both groups, Col Lacey and the Polebrook base. The 351st had already entered combat with the 1st Bombardment Wing, while the 401st made its combat debut on 26 November. The 92nd Wing flew its first official mission on 11 December, but within a few days this first version of the wing became the 94th.

The new 92nd Bombardment Wing was formed at Camp Blainey in December 1943, but it didn't receive a new commander until April 1944. At the same time its two new groups, the 486th and 487th were crossing the Atlantic, reaching their new bases in March and April. These were both B-24 Liberator groups, and they both entered combat in May 1944.

The two group converted to the B-17 in June-August 1944 and operated that aircraft for the rest of the war. They operated under the control of the 92nd Bombardment Wing until February 1945 when both groups were moved to the 4th Bombardment Wing. During its operational period the wing took part in the strategic bombing campaign, supported the fighting in Normandy and northern France and helped repel the German attack during the Battle of the Bulge.

Aircraft

1943: Boeing B-17 Flying Fortress
May 1944-August 1944: Consolidated B-24 Liberator
August 1944 onwards: Boeing B-17 Flying Fortress

Timeline

25 October 1943 Constituted as 92nd Combat Bombardment Wing (Heavy)
1 November 1943 Activated in England
11-15 December 1943 First period of combat
15 December 1943 Groups redesignated
May 1944 Resumed combat with new groups
February 1945 Groups removed
July 1945 To United States
28 August 1945 Disbanded

Commanders (with date of appointment)

Col Julius K Lacey: 24 Nov-12 Dec 1943
Col Harold Q Huglin: c. 1 Apr-19 Nov 1944
Col Hunter Harris Jr: c. 12 Feb-11 May 1945

Main Bases

Polebrook, England: 1 Nov 1943
Camp Blainey, England: c. 12 Dec 1943
Sudbury, England: c. 2 Mar 1944
Bury St Edmunds, England: c. 18 Nov 1944
Elveden Hall, England: 12 Feb-c. 13 Jul 1945
Sioux Falls AA Fld, SD: 23 July-28 August 1945

Component Units

92nd Bombardment Wing, 1943-1945
Group Dates Aircraft Used 2 3 4 5
351st Bombardment Group 1943 Boeing B-17 Flying Fortress        
401st Bombardment Group 1943 Boeing B-17 Flying Fortress        
486th Bombardment Group 1944-45 Consolidated B-24 Liberator
Boeing B-17 Flying Fortress
       
487th Bombardment Group 1944-45 Consolidated B-24 Liberator
Boeing B-17 Flying Fortress
       

Assigned To

1943: 1st Air Division; VIII Bomber Command; Eighth Air Force
1944: 3rd Air Division; VIII Bomber Command; Eighth Air Force
1944-45: 3rd Air Division; Eighth Air Force; US Strategic Air Forces Europe

How to cite this article: Rickard, J (30 October 2012), 92nd Bombardment Wing (Second World War), http://www.historyofwar.org/air/units/USAAF/92nd_Bombardment_Wing.html

Delicious Save this on Delicious

Help - F.A.Q. - Contact Us - Search - Recent - About Us -  Subscribe in a reader

Google Groups Subscribe to History of War
Email:
Browse Archives at groups.google.co.uk